A cikk saját írású, engedély nélkül elvinni tilos!
|
Ha letörik a malacka egyik foga a világ még nem dől össze. Általában az első 2 fogát töri le (a metszőfogakat). A letört fog az nagyon gyorsan szinte pár nap leforgása alatt visszanő. A gyorsabb gyógyulás érdekében érdemes apró darabokban esetleg pépesen adni malackánknak az ennivalót. Igyekezzünk hogy minél több vitamin kerüljön kedvencünk ételébe hogy minél gyorsabban nőjön vissza a foga és erősebb legyen. A fogtörés önmagában nem nagy dolog de ha már sérti a malac száját vagy egy másik fogat akkor már orvoshoz kell fordulni. Ha úgy törik le a malac foga hogy a felülete recés lesz akkor az könnyen felsértheti a malacka a száját ami elég kockázatos! Ilyenkor orvoshoz kell vele fordulni! De akár a fogak egymást is zavarhatják, ilyenkor is szükséges az orvosi beavatkozás.
|
|
Előfordulhat az hogy valami belemegy a malacka szemébe, ez akármilyen malaccal akármikor megtörténhet. Fontos hogy azonnali kezelést kapjon, mert a szemsérülések elfertőzése akár végzetes is lehet. Fontos hogy nem egyszerűen kirántjuk a szeméből hanem óvatosan lassan kell kivenni. De közben nagyon kell arra figyelni hogy nehogy megsértsük a malac szemét mert hozzá nem értő kéz több kárt tehet a szemében mint azt a dolog amit ki akarunk szedni. Ha nem vagyunk abban biztosak hogy problémamentesen ki tudjuk szedni a malac szeméből akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Ha a sikeresen eltávolítottuk a malac szeméből és nemsokára a szeme homályosodni kezd az a fertőződés jele. Ilyenkor már kötelezően ajánlott orvoshoz vinni az állatot. Egy állatorvos a tengerimalac szemsérüléseivel csodákra képes. Szemsérüléseket cseppekkel lehet gyógyítani a gyógyulás esélye nagy.
|
|
A vakságot tengerimalac esetében eredményezheti genetikai rendellenesség vagy az öreg kor vagy egyéb sérülés is. A vakság más néven mikroftalmia.
Öreg kor vagy sérülés: A tengerimalacnak nem a szeme legfejlettebb érzékszerve, látása elég gyenge de előfordulhat az hogy egy sérülés vagy az öregkor hatására a malacka megvakul. A látás hiányát a többi érzékszervével valamennyire pótolja szem hiányát. De megkönnyítjük a malac helyzetét más malacok társaságával mert így boldog életet élhet fajtársai között.
Genetikai rendellenesség: Egyes fajok párosításánál előfordulhat hogy a kölyök vakon jön a világra. De akár az is előfordulhat a született malac szeme torz vagy egyáltalán nincs neki. Ilyen genetikai rendellenességgel született malacok közül csak kevés marad életbe, az életbemaradtak pedig rendszeres gondozást igényelnek. Ez látási rendellenesség magával hozhat még egyéb már rendellenességeket is. Oda kell figyelni milyen malacokat párosítunk.
Gyakori tünet a zavaros szem és ha be van duzzadva. Cseppekkel szokták kezelni vagy műtik a malacot de a vakságra gyógymód nincs, de látása nélkül is teljes értékű életet élhet.
|
|