A cikk saját írású, engedély nélkül elvinni tilos!!
|
A tengerimalac élettartama 5-7 év közé tehető. És persze mint minden esetben itt is vannak kitételek,. Vannak egyedek akik akár a 8 éves kort is elérik. A tengerimalac élettartamát több tényező si befolyásolhatja, és a legfőbb hatás természetesen az hogy milyen körülmények közt éli életét a malacka . A helyes a tartás, az egészséges életmód növeli az élettartamot. De a tengerimalac esetében az is előfordul hogy egyes fajták élettartama alapból hosszabb vagy rövidebb mint másoké, ez a helyes illetve helytelen tenyésztésnek köszönhető. Igen, a tenyésztéssel a gének megfelelő párosításával ezt el lehet érni, ha egy malac hosszú életkort él akkor annak gyermekei is (ha nem jön közbe semmi) ők is ugyanolyan hosszú életkort élnek. A korábban született kölykök akik még viszonylag fejletlenül jönnek világra azoknak általában alacsonyabb az élettartamuk. Ha a malacka várható élettartam alsó határa alatt pusztul el az vagy a helytelen tartásnak vagy valamilyen betegségnek köszönhető. Az élettartam meghosszabbítása vagy éppen a minimum elérése érdekében fontos a helyes tartás és a megfelelő egészségi állapot.
|
|
Egy ember és egy tengerimalac közt szoros barátság alakulhat ki, de bármennyire is fáj az élet nem tart örökké. Mielőtt észbe kapnánk, sorba távoznak el szeretteink és végül mi is. Egy tengerimalac átlagosan 5-6 évet él meg, igazán öregnek számítnak már ez ennél öregebb egyedek. Már 5 éves korban is látszanak az öregedés jelei.
Őszülés: A malac szőre kifakul és esetleg a szája és a szeme körül a szőr nagyon kivilágosodik.
Szőrhullás: A malac szőre élete utolsó időszakában folyamatosan hullik. Nagyobb csupasz foltok is megjelenhetnek az állaton.
Étvágytalanság: Az öreg tengerimalac étvágytalansága úgymond szabályos. Nem kell ráerőltetni az élelmet, mert úgysem fog enni. Az ő szervezete már nem igényel annyi táplálékot. Ennek eredményeképp lesoványodik.
Hangtalanság: Ő már nem nagyon ad ki hangot, nem halhatjuk, ahogy élelemért visít, mint fiatal társai, már csak csöndben van.
Lassúság: Mozgása lassú, lassabban reagál, és folyton csak fekszik, pihen, fáradékony. Az öregség jellegzetes jelei.
Kedvetlenség: Az öreg malac kedvetlen, nem játszik társaival és a kicsikkel inkább szép csendben nyugodtan pihen.
A tengerimalac öreg korában lassan elgyengül és meghal. A halála sajnos elkerülhetetlen. Egyszer mindenki meghal..Sajnos..
|
|
Kedvencünket nem csak a kor hanem a betegségek is elragadhatják tőlünk. A halála többfajta betegségtől is bekövetkezhet.
Ezek között vannak gyógyíthatatlan halálos betegségek mint például a: Bénulás, Ciklópia,Harántbénulás,Hipoplázia,Leukémia. Ha ilyen típusú megbetegedése van a malackának akkor a saját érdekében el kell altatni, nagyobb szenvedés neki ha életben hagyjuk és utolsó idejét végig kell szenvednie. Az ilyen betegségeket nem lehet előre látni, egyszer csak megtörténik és ott van vége mindennek.
De meghalhat úgy is a malacka hogy egyéb más gyógyítható betegségeket kap el csak a gazda nem veszi észre a tüneteket és ezért nem tesz a betegség legyőzése érdekében vagy van olyan is hogy nem foglalkozik a malacka állapotával. Persze ha ilyen eset történik akkor az embernek hatalmas bűntudata van hogy „ gyakorlatilag én öltem meg”, ez az érzés bármikor bárkiben felmerülhet ha szerette meghal. De arra nagyon kell a vigyázni, ha nem kezeljük időben a betegséget és a legkisebb legártalmatlanabb betegség is megölheti.
Fontos hogy a malacka egészséges életmódot éljen, vigyázzunk hogy a betegségek nem üssék fel a fejüket, ha észrevesszük ha van rá mód időben kezeljük. De betegséget még a legjobb gondozás és védelem ellenére is megkaphat, de az egészséges életmóddal csökkenthetjük ennek az esélyét.
|
|
Mit tegyünk ha meghalt szeretett malackánk? Hogyan kell rajta túllépni, vagy éppen nem is kell rajta túllépni… Ez minden tengerimalac tartónak nehéz de először is helyezzük végtisztességbe a malackát. Akár kis dobozkába is el lehet temetni mint egy kis koporsóba vagy csak a csupasz földbe. Nagyon sokféleképpen meg lehet róla emlékezni, én például a sírját a forgáccsal béleltem és melléraktam egy papírt, amire ráírtam hogy „szeretlek Gézu” egy évig naponta virágokat hordtam neki. Szerintem mindenkinek vannak ilyen rituáléi amikor egy kedvence meghal. De szerintem érdemes tárgyi emlékeket is csinálni. Amikor 5.-es voltam iskolai feladat volt süni alakú tűpárna és én megcsináltam Gézut, azóta is ott ül az éjjeliszekrényem tetején. Agyagból is kiformáztam, megcsináltam az is megvan és biztos helyen őrzöm ahol mindig láthatom. Ajánlom mindenkinek ha szereti a kedvencét csináljon róla képeket.. Én elszúrtam alig van Gézuról képem amikor meghalt rögtön kb 300 képet csináltam a többi malacomról. Elég hóbortosnak hangzik de a szőréből is tettem el beleragasztottam egy kis könyvecskébe és ott őrzöm. A talpacskájáról is lenyomatot készítettem az is megvan még. Rengeteg tárgyi emlék maradt meg belőle, én nem akarom elfelejteni, nem akarok rajta túllépni, mindig emlékezni akarok rá mert soha de soha nem lesz még egy ilyen malacom. De a legszebb emlékek nem a tárgyak, hanem az együttöltött idő képei a fejembe. Történt velünk jó-rossz, vicces és erre szeretnék emlékezni. És hatalmas segítséget jelent az is hogy a párja és a lánya még velem van mert mindig ha rájuk nézek valahogy eszembe jut Gézu. Szerintem nem kell túllépni a kedvencünk halálán, ne azon keseredjünk hogy meghalt hanem örüljünk az együttöltött időnek és hogy az élet (ha bár rövid időre is) összehozott minket.
|
|