A cikk saját írású, engedély nélkül elvinni tilos!!
|
Az első fedeztetésnek nem szabad 5 hónapos kor előtt mert az gátolhatja a malacot a további fejlődésekben és a szülés is kockázatosabb lesz. A nősténynek idő kell hogy elég erős legyen a kölykök kihordásához. Ha a malacot nem fedeztetjük 1 éves kora előtt akkor a medencecsontja elveszti a rugalmasságát. Ha a malacka 10 hónapos kora után lesz vemhes az kockázatossá teszi a szülést és abba a kölykök és az anya állat is belehalhat.
|
|
Egy Hím malac 6-8 hetes korától ivarérett egy nőstény pedig már alig több mint 1 hónaposan. A hím esetében viszonylag lényegtelen az életkor de a nőstény esetében nagyon is fontos. (olvasd az első fedeztetések c. modult) A megtermékenyítésre a hímnek akkor van lehetősége ha a nősténynek ivarzási ciklusa van (olvasd az ivarzási ciklus c. modult), de akkor se az egész ciklus alatt csak alig pár (6-10) órán át. Ha biztosak akarunk benne lenni hogy a megtermékenyítés megtörténik akkor legalább 4-5 héten át együtt kell lenni a 2 állatnak. Ha a nőstény ismeri a hímet akkor könnyebben végbe megy a megtermékenyítés, de ha ismeretlen is a hím akkor is végbe megy csak idő kell a nősténynek hogy megszokja új társát. Tehát ha nagyobb időre együtt marad a hím és nőstény biztosak lehetünk abban hogy a megtermékenyítés megtörtént.
|
Biztosítsuk!
|
Mit kell tenni hogy a nőstény tengerimalac nyugalomban biztonságban lefialhasson? Először is biztosítani kell neki a nyugodt és tiszta környezetet. Jobban érzi magát ha ketrecben/terráriumban van olyan hely (kisház vagy ilyesmi) ahova nyugodtan elbújhat és a kíváncsi szemek elől elbújva hozhatja világra kicsinyeit.
A nőtényt az ellés ideje alatt és szoptatás ideje alatt is tegyük külön a hímtől mert a kismalacok világrahozatala után újra megtörténhet a megtermékenyítés. Óvakodjunk Hogy ez megtörténjen, mert nem egészséges ez a nősténynek.
Ne tegyünk 2 nőstényt egy ketrecbe/terráriumba mert akkor a születés ideje is felborulhat. A kölykök koraszülöttek lehetnek. Fallal válasszuk el a őket és így nem zavarják egymást. A malackák világra jötte után már egybe lehet engedni a 2 „családot” (persze a hím nélkül). Így az is megtörténhet hogy mindkét nőstény szoptatja kölyköket, ez akkor előny ha az egyik elpusztul akkor a másik tudja „helyettesíteni” mert a kölykök már őt is megszokták.
De a legfontosabb: A tengerimalac magától is le tud fialni szóval ne zavarjuk, csak távolról (jó távolról) szemlélhetjük.
|
|
A vemhes tengerimalac több vitamint és tápanyagot igényel mint amikor nem vemhes, ugyanis nem csak maga helyett eszik. Egyes ételek adagját érdemes megemelni, de csak óvatosan mert nem az a cél hogy az állat elhízzon!
Vitaminok: Egy vemhes tengerimalac C-vitamin szükséglete kétszerese mint egy egészséges de nem vemhes malacnak. Biztosítsuk hogy sok C-vitaminban gazdag ételt kapjon! A vemhesség utolsó és a szoptatás első hetében gondoskodjunk arról hogy a malacka étele kalcium gazdag legyen. Multi vitaminokat csak az orvosi ajánláskor adjunk neki, mert C-vitamin hasznos de a többi vitamin akár káros is lehet.
Víz: Víznek bármilyen körülmények közt lennie kell egy tengerimalac mellett, és ez alól a vemhesség sem kivétel!
Rágcsálnivaló: Rágcsálni való, széna vagy ilyesmi mindig kell hogy legyen előtte, hogy megakadályozza a fogak túlnövését. Bár ezek az ételek kisebb tápértékűek mint pl: a magvak ezért a vemhes tengerimalac adagját nem fontos nagyon felemelni.
Magok: A magvak fontos tápanyagokat tartalmaznak, a mag összetételét ne változtassuk mert nem az elhízás a célunk! Egy kicsit az adagot növeljük, mert a vemhesség alatt a tengerimalac „több helyett eszik”. Ha több magot esznek több vizet is fognak inni a vízre nagyon oda kell figyelni!
Zöldségek: A zöldségek fontos tápanyagokat és vitaminokat tartalmaznak. A zöldség mennyiségét érdemes emelni! Főleg olyan zöldségeket adjunk neki amiben sok a C-vitaim.
Az etetések időpontján nem fontos változtatni de ilyenkor főleg ügyeljünk arra hogy mindig legyen előtte valami!
|
|
Mint tudjuk a tengerimalacot 1 éves kora előtt fedeztetni kell hogy biztonságban hozhassa a világra kicsinyeit. Ha ez nem történik meg és a malacka mégis vemhes lesz kora ellenére akkor drasztikus beavatkozásra lehet szükség. Érdekesen hangzik de a tengerimalacokon is végeznek császármetszést. A műtét fájdalmas. A többi állattal ellentétben a nyulat és tengerimalacot nem étgyomorra műtik, mivel ezeknek a kis állatoknak a szervezete nincs hozzászokva az éhezéshez. A tengerimalac esetében arra is oda kell figyelni hogy a kölykök ne hűljenek ki a műtét során mert az végzetes lehet! Ha valami gond lép fel a születés előtt azt az anyaállat visítással jelzi és ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni és nem kizárt hogy drasztikus beavatkozásra lesz szükség.
|
|