Hogyan kommunikál egy tengerimalac, hangok és mozdulatok ezekből sok mindent meg lehet tudni a malac jelleméről, hangulatáról, egészségéről..
|
A tengerimalacok egyes szagok és feromok alapján is kommunikálhatnak. A feromon egy olyan kémia üzenet ami hívó és hírvivő hatású. Ezek a feromonok az ember számára nagyobbrészt nem érzékelhetők de a tengerimalac egymás közti kommunikációjához nagyon is lényegesek.
Egymás megkülönböztetésére szolgáló feromonok: A vadonban élő tengerimalacok kisebb csoportokban élnek. Ki tudják deríteni egy egyedről hogy ő az ő csapatukba tartozik pusztán a szaga alapján. Egy családba tartozó tengerimalacok szaga megmeggyezik így ismerik fel egymást.
Anya és kölyök közti kapcsolat feromonjai: Amikor egy kölyök megszületik a nőstény egy bizonyos feromont bocsát ki ami az utat mutatja az anya állat emlőjéhez hogy a kicsi megtalálja hol kell szopni. A kölyök később amikor már megélte azt a kor hogy nincs szüksége anyatejre egy feromont bocsát ki amivel jelzi hogy nincs szüksége többé anyja „szolgálataira”.
Rangok: A a vezető tengerimalac külön feromonokat bocsát ki hogy tudtára adja a többinek hogy ő a főnök. Ezeket csakis a vezető adhatja ki. A tengerimalac olyan feromonokat is termel amelyekkel megjelelö a területét és rangbeli státuszát is.
Nemi feromonok: Mind a hímek mind a nőstények képesek olyan feromonok termelésére amik jelzik hogy nemileg érett és készen áll a párzásra. A nőstény kibocsát egy ilyen feromont akkor az felhívja a hím figyelmét arra hogy most kell cselekednie.
Megemlítem a tengerimalac vizeletét is. Sok Olyan anyagot tartalmaz aminek vizsgálatával szinte mindent megtudhatunk az adott malacról. Nemét, korát, státuszát, egészségi állapotát is.
Miért áraszt bűzt az udvarló hím?
Ha egy hím malac udvarol egy nősténynek gyakran elég érdekes viselkedést figyelhetünk meg. A hím lassan erőteljeseket lépked, fejét felemeli és a fenekét kitolja és közben morgáshoz hasonló hangot ad ki. És érdekes bűzt áraszt aminek a szaga nem éppen kellemes. A tengerimalacok a szaguk alapján különböztetik meg egymást. Ezzel a szaggal a hím köszönti a nőstényt, vagy tudtára adja a szándékait. Legtöbbször akkor halhatjuk ezt a hangot amikor az adott hím párosodni szeretne vagy egy hosszabb ideig nem látja a nőstényt majd viszontlátja. A szag ellen védekezni nem lehet, az egyetlen megoldás ha zavar a szag hogy a hímet különrakjuk. A szag akárhol, akármikor érezhető amikor a hím izgalmi állapotba kerül. Ezt a szagot a tengerimalac végbélzacskójában található 2 mirigy okozza.
|
|